Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Środowiskowy Dom Samopomocy "Wrzos" Środowiskowy Dom Samopomocy "Wrzos"

 

Jesteś na stronie głównej ŚDS "Wrzos", interesujące Cię informacje znajdziesz

w zakładkach.

AKTUALNOŚCI:

Święto Niepodległości

Utworzono dnia 08.11.2022

Z okzaji Święta Niepodległości uczestnicy ŚDS "Wrzos" przedstawiają piosenkę patriotyczną "Jak długo na Wawelu", pomysł i przygotowanie: Dorota Antonowicz, Agata Grobel

czytaj dalej na temat: Święto Niepodległości

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w GCK, w Żmudzi

Utworzono dnia 24.10.2022

W sobotę 22 października uczestniczyliśmy w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

czytaj dalej na temat: Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w GCK, w Żmudzi

wycieczka do Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej

Utworzono dnia 18.10.2022

W dniu 14 października 2022r. uczestnicy odwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej, Katolicką Parafię Neounicką w Kostomłotach oraz Cerkiew w Jabłecznej.

Poniżej fotorelacja.

czytaj dalej na temat: wycieczka do Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej

Dzień owoców

Utworzono dnia 29.09.2022

Dzień owoców. Celem zajęć było zapoznanie z zasadami prawidłowego odżywiania i zaletach spożywania owoców w różnych grupach wiekowych.

czytaj dalej na temat: Dzień owoców

Wizyta w jaskini solnej

Utworzono dnia 29.09.2022

Uczestnicy ŚDS "Wrzos" byli z wizytą w Jaskini Solnej Barbórka w Chełmie.

Mikrouzdrowisko, zostało utworzone z wielu, gatunków soli kopalnych i morskich. Ściany są, zbudowane z brył soli himalajskiej, pakistańskiej i kłodawskiej. Podłogę stanowi kilkunastocentymetrowa warstwa grysu solnego z Morza Martwego. Sól z Morza Martwego zawiera największą ilość domieszek pierwiastków na świecie. W kaskadzie i tężni płynie Solanka Zabłocka. Niewidoczny gołym okiem aerozol solny zawiera olbrzymie bogactwo mikroelementów, mających niezwykle korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Podczas seansu, leżąc na wygodnym, ergonomicznym leżaku, otuleni pledem, w lekkim półmroku i przy­jemnym chłodzie możemy się odprężyć i wyciszyć przy relaksującej muzyce oraz delikatnych zmianach kojącego światła. Odpoczywając, wchła­niamy nie tylko rześkie powietrze bogate w jod, magnez, potas, żelazo ale również regenerujemy siły i relaksujemy się. https://www.jaskinia-chelm.pl/

czytaj dalej na temat: Wizyta w jaskini solnej

Kabareton nad Bugiem w Dorohusku

Utworzono dnia 16.09.2022

8 września 2022r. w Dorohusku odbył się VI przegląd występów kabaretowych "Kabareton nad Bugiem". Zapraszam do obejrzenia fotorelacji

https://sds-cytrynka.pl/vi-przeglad-wystepow-kabaretowych-kabareton-nad-bugiem/

czytaj dalej na temat: Kabareton nad Bugiem w Dorohusku

dzień "kwiaty we włosach"

Utworzono dnia 06.09.2022

Dzisiaj obchodziliśmy Dzień "kwiatów we włosach", tak na zakończenie lata. Śpiewaliśmy wspólnie piosenki których tematem są kwiaty. Była smaczna pizza i ciasto. Zajęcia były okazją do przypomnienie przebojów Czerwonych Gitar i Krzysztofa Klenczona. 

czytaj dalej na temat: dzień "kwiaty we włosach"

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa

Utworzono dnia 08.07.2022

W ramach wędrówek po Lubelszczyźnie uczestnicy zajęć ŚDS "Wrzos" odbyli podróż Nadwiślańską Koleją Wąskotorową, był to wyjazd integracyjny, w którym brali udział oprócz uczestników, członkowie rodzin i opiekunowie. Podróż zabytkowymi wagonami od Karczmisk do Poniatowej z dłuższym postojem i ogniskiem w Polanówce dostarczył wszystkim wielu miłych wrażeń. 

Kilka słów o Nadwiślańskiej kolejce: Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa ma 130 lat i jest jedyna taką atrakcją w regionie. Pierwszą kolejkę zbudowali w 1892 roku właściciele dóbr ziemskich Kleniewscy. Wówczas po drewnianych torach kursowałykonne zaprzęgi z wagonami dowożącymi buraki do cukrowni w Zagłobie. Pierwszy żelazny szlak uruchomiono 1911r. i kolejka kursowała pomiędzy Nałęczowem i Opolem Lubelskim przez Wąwolnicę i Karczmiska.  Po II wojnie wraz z rozwojem zakładów przemysłowych w Opolu i Poniatowej, kolej rozwinęła przewozy towarów i osób. Codziennie dowoziła do pracy robotników, a w dniach odpustów w Wąwolnicy także duże grupy pielgrzymów. Obecnie oprócz kolejki można odbyć też podróż drezyną z napędem nożnym.

czytaj dalej na temat: Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa

wycieczka krajoznawcza

Utworzono dnia 05.07.2022

Uczestnicy zajęć w ŚDS "Wrzos" w ramach wycieczki krajoznawczej odwiedzili: Muzeum Wsi Lubelskiej, Nałęczów i Kazimierz Dolny. Było wiele atrakcji m.in. piknik w Muzeum Wsi Lubelskiej, degustacja czekolady i wody mineralnej, poznanie rośliny o nazwie "dziwadło olbrzymie", wizyta w Atrium w Nałęczowie i rejs statkiem po Wiśle.  

"Dziwadło olbrzymie" zostało „odkryte” po raz pierwszy w 1878 r. na Sumatrze. Roślina kwitnie rzadko w naturze, a jeszcze rzadziej w hodowli.  Pierwsze kwitnienie następuje blisko 10 lat po ukorzenieniu się bulwy, następne co 3‒6 lat. Głównie nocą wytwarza charakterystyczny zapach przyciągający owady. Kwiatostan jest otwarty najwyżej przez 2‒3 dniW trakcie kwitnienia kwiatostan wytwarza woń przypominającą rozkład padliny. Zapach najintensywniejszy jest w nocy, wtedy też Dziwadło przyciąga żerujące głównie nocą padlinożerne chrząszcze.

czytaj dalej na temat: wycieczka krajoznawcza

dekoracje świąteczne

Utworzono dnia 28.04.2022

Przedstawiamy dekoracje świąteczne wykonane w ŚDS "Wrzos" przy użyciu różnych technik plastycznych, zapraszamy do obejrzenia fotek.

czytaj dalej na temat: dekoracje świąteczne

GALERIE:

budynek ŚDS "wczoraj" i dziś......

budynek ŚDS

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Listopad 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 10

W poprzednim tygodniu: 30

W tym miesiącu: 115

W poprzednim miesiącu: 99

Wszystkich: 5678